czwartek, 2 stycznia 2014

Pożegnanie Cartoonito w Polsce i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Wczorajszego dnia, tj. 1 stycznia 2014 r. widzowie, którzy odbierają Boomerang dla Polski, Rosji, Węgier, Rumunii, mogli odetchnąć z ulgą ponieważ z Boomeranga zniknęło Cartoonito.

Cartoonito to blok dla przedszkolaków, w którym pokazywano seriale dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat produkcji Turner Entertainment. W wielu państwach istnieje jako niezależny kanał, ale m.in.: w Polsce był emitowany w ramach bloku w Boomerangu.

W kwestii reklam powiem szczerze, że bloku reklamowego nie musieliśmy oglądać przy porannym oraz przedpołudniowym blokiem Cartoonito, ale przy wieczornym niestety musieliśmy oglądać reklamy w ramach polskiego bloku reklamowego.


W Polsce kanał ten zadebiutował 12 października 2011 r. o godz. 5:30, choć pierwsze wzmianki o jinglach Cartoonito były już pokazywane od początku października. A oto nagranie użytkownika @ziomekrol2 z Youtube'a, w którym widać zapowiedź "Niesamowitego Świata Gumball'a" dla Cartoon Network EMEA, a w 31 sekundzie możemy zobaczyć jingiel Cartoonita w ramach kanału Boomerang.
Tak jak wspomniałem Cartoonito w Polsce zadebiutowało o godz. 5:30 w środę 12 października 2011 r. i przez 32 minuty było emitowane łącznie w kanale Boomerang Europe. Pierwszym serialem zdubbingowanym na język polski i wyemitowanym w Cartoonito były Banany w Piżamach, i odcinek "Rybka" (The Little Fish), oraz "Klej" (The Glue). O godzinie 6:00 Boomerang Europe podzielił się na Boomerang EMEA, dla Holandii, Grecji, Portugalii, Afryki, oraz Boomerang CEE dla Polski, Rumunii, Węgier. W tym samym czasie, w Boomerangu CEE zniknęły niektóre seriale, po to żeby powrócić już po 2-3 miesiącach z dubbingami w języku rumuńskim, lub węgierskim.
W ramach Cartoonito, przez kilka miesięcy w kółko były emitowane te same seriale, czyli Jelly Jamm, Gerald MCBoing Boing, Looney Tunes - Maluchy w pieluchach oraz Banany w piżamach. W Polsce Cartoonito było także reklamowane w Cartoon Network, ale wróćmy do tematu. W lutym 2012 r. w ramach Cartoonito zadebiutowało Leniuchowo. Polscy widzowie, mogli kojarzyć ten serial z emisji w Jetixie, Disney Channel i Playhouse Disney. Turner odkupił zarówno jak i serial, jak i prawa do dubbingu serialu, m.in.: w Polsce. Stąd też w ramach 3. serii Leniuchowa, zdubbingowanej przez Studio Genetix Film Factory, mogliśmy usłyszeć obsadę znaną z 1. i 2. sezonu tego serialu.
Do Cartoonito dołączały kolejne seriale, m.in.: Miś Paddington - znany z emisji w Boomerangu, w 2010-2011 r., Krypto Superpies, a także dwie produkcje fabularne Turner Entertainment - Bajanie z Cartoonito, zaczytane m.in.: w Polsce lektorem, przez Jacka Braciaka, a także Wło-cha-cha-cze (Ha-Ha-Harries) - czyli najgorszy serial Turner Entertainment, jaki widzieliście przed własnymi oczyma.

Cartoonito od 12 października 2011 r. było emitowane jako 4 h blok, z czasem emisja bloku zwiększała się do 6-7h, 1 kwietnia 2013 r. Cartoonito wraz z maratonem Wło-cha-cha-czów zapełniło prawie połowę ramówki, ale cóż jak to mówią - najgorsze przed Nami...

Najgorszym dniem, w którym Cartoonito zyskało przewagę nad Boomerangiem, był dzień 1 października 2013 r. Był to pamiętny dzień, w którym Boomerang zaczął w pełni emitować seriale z rosyjskim dubbingiem. Cartoonito było emitowane w godzinach 6:00-12:50 oraz jako powtórka emisji z godzin porannych o 21:00.
W grudniu 2013 r. w ramach Cartoonito, wyemitowano serial - Strażackie opowieści (ang. Firehouse Tales), który polskim widzom też się dobrze kojarzył - z emisji w MiniMini. W ramach emisji po polsku, w Boomerangu mogliśmy usłyszeć dubbing z emisji właśnie w kanale należącym do Cyfry+, jakby nie patrzeć - w grudniu 2013 r., a mianowicie 6 grudnia 2013 r. Boomerang, jak i Cartoon Network dołączyły do nc+.
W ramówkach, które przeglądałem w grudniu, można było zauważyć, że dwa seriale znane z Cartoonita, a mianowicie Jelly Jamm i Wło-cha-cha-cze, wylatują z ramówki, a na ich miejsce wskakują Krypto Superpies, Różowa Pantera i przyjaciele, Garfield Show oraz Szczenięce lata Toma i Jerry'ego (ostatnie trzy z Boomeranga). Myślałem, że to początek w końcu skracania bloku Cartoonito, i trochę się nie myliłem, choć wyszło troszkę lepiej, dlatego że blok Cartoonito zniknął z ramówki Boomeranga. Niestety, tak jak wspomniałem ostatnio - seriale znane z bloku Cartoonito pozostały, więc jednym słowem powiem, że ramówka zmieniła się trochę dla mnie w obojętny sposób, bo może być tak, że Turner będzie mógł legalnie wpychać seriale dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, w ogólny blok Boomeranga, co trochę wypacza sens tego kanału, który miał emitować klasyczne seriale animowane z lat 60-90 dwudziestego wieku.Niemniej może jednak Boomerang zacznie emitować więcej klasyków, w porach, których emitowany był blok Cartoonito? Czas pokaże.A oto na pożegnanie Cartoonito, kilka nagrań, w których można zobaczyć reklamy seriali i identów Cartoonito, itp...:

Boomerang CEE Continuity from 11.07.2013 with LazyTown and Ha-Ha-Harries previews
Boomerang CEE from Sunday 2.12.12, before Cartoonito
Boomerang CEE Continuity from 5.10.13 with scenes from Jelly Jamm, Gerald MCBoing Boing and previews of LazyTown and Jelly Jamm
Boomerang CEE Continuity from 23.11.13 with scene from Bananas in Pyjamas and jingle Cartoonito
Cartoonito CEE Continuity from 27.12.13 and Cartoonito Idents
Final Cartoonito Ident/Boomerang CEE Continuity from 31.12.13
źródło nagrań: youtube.com/ziomekrol2, youtube.com/polishdriver240

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Because, I didn't recorded it in English. Only @ziomekrol2 records have English audio in Polish audio track.

   Usuń
 2. Sorry! I didn't mean the recordings. I meant why isn't your BLOG in english?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Because I'm from Poland, and I started blogging over 1,5 months ago, but I'll be planned start with English version of this blog. You should be used option "Answer", because I won't like answer in other post.

   Usuń