niedziela, 12 lutego 2017

Cenzury na polskim wybrzeżu - Cartoon Network i Boomerang

Ostatnimi czasy widzowie polskich przekazów Cartoon Network oraz Boomerang mogą oglądać seriale i filmy w wersjach ocenzurowanych.


Zanim zacznę swój wywód o cenzurach w kanałach CN i Boomerang, przypomnijmy sobie pojęcie cenzury.

Cenzura to kontrola publicznego przekazywania informacji, ograniczająca wolność publicznego wyrażania myśli i przekonań. Polega na weryfikacji audycji radiowych, telewizyjnych, widowisk, Internetu itp. przez organy państwowe z punktu widzenia ich zgodności z prawem, polityką państwową, obronnością[1]. Znana też jest definicja cenzury jako świadomego wprowadzania w błąd poprzez selektywny dobór zazwyczaj masowo rozpowszechnianych informacji[2].
Jedna z pierwszych wzmianek o potrzebie cenzury mitów i poezji przeciw demoralizacji dzieci pochodzi z ok. 360 roku p.n.e., a znajduje się w Państwie[3] Platona.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cenzura


Taki przejaw cenzur możemy obserwować w kanałach Cartoon Network oraz Boomerang. Oba kanały nadają na licencji brytyjskiej OFCOM-u. OFCOM (brytyjski odpowiednik naszego KRRiT-u) może czasami się czepić za materiał niedostosowany do wieku odbiorcy. Cartoon Network oraz Boomerang nadają dla widzów od 6 do 12 wieku życia. W obu stacjach najczęściej są wycinane sceny z rzyganiem, pluciem, bekaniem, pierdzeniem.

A oto przykład cenzury w kanale Cartoon Network - film ze Zwyczajnego serialu (Zwyczajny film):

    
Widzowie oglądający film m.in.: w polskiej wersji językowej widzieli go w wersji ocenzurowanej. Wycięto m.in.: wycinanie głowy Rossa (co ciekawe podobne zachowanie w odc. 42 Zwyczajnego serialu pt: "Mini-Hokej" jakoś przeszło). Zostały zeedytowane dialogi na potrzeby wersji emitowanej w Europie (co się również dotyczy większości odcinków serialu).

Cenzura nie ominęła również kanału Boomerang, np.: w Królikuli (w odc. 3 "Pajęcze jagnię") wycięto sceny, w których Pajęcze jagnie sra za przeproszeniem pajęczymi czapkami na Czesława i Królikulę, oraz scenę w której Pajęcze jagnie sra pajęczą kupą na Królikulę (przepraszam za brzydkie określenia, ale co miałem z tym zrobić).

Zdarzają się też czasami decenzury niektórych odcinków seriali, np.: w Młodych tytanach, akcja!, w Clarence.

Od jutra w Cartoon Network dla Środkowo-Wschodniej Europie ok. 60 odcinków różnych seriali nie będzie emitowanych. Banicje odcinków spotkają m.in.: The Looney Tunes Show, Młodych tytanów, akcję!, Zwyczajny serial, Porę na przygodę, itp...

Miejmy nadzieję, że do takich banicji nie dojdzie w polskim oddziale Cartoon Network i że widzowie będą mogli jednak w przyszłości oglądać seriale animowane (produkowane i tworzone przez dorosłych) dla dzieci bez cenzury. 
 

3 komentarze:

 1. Ostatnio do niedawna z anteny Boomeranga zniknęły takie kreskówki Warner Bros jak: Zwariowane melodie, Przygody Animków, Taz-Mania, Animaniacy oraz Sylwester i Tweety na tropie, ponieważ Boomerang w Środkowo-Wschodniej Europie nie może wciąż uzyskać praw do emisji pozostałych odcinków kreskówek Warner Bros z lat 90-tych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Serial animowany The Looney Tunes Show, który można obecnie oglądać na TV6 w soboty i niedziele, pod koniec grudnia zeszłego roku zniknął z anteny Cartoon Network w środkowo-wschodniej Europie. Ciekawe, kiedy pokażą ten serial na Boomerangu?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrócił ostatnio do Cartoon Network. Podobnie jak Scooby Doo i Brygada Detektywów. Emitowane są w Maratonie Mix.

   Usuń