wtorek, 9 lutego 2016

Tom i Jerry - odnowione kreskówki z lat 1948-1954 (krótka recenzja)

Wiem, że na tym blogu mają się pojawiać głównie zapowiedzi i ramówki stacji Cartoon Network oraz Boomerang, ale tak z czystej przyjemności, postanowiłem się podzielić krótką recenzją nt.: odnowionych transferów kreskówek Toma i Jerry'ego z lat 1948-1952, wyreżyserowanych przez Josepha Barberę i Williama Hannę.

 

 

Jak wiecie - Warner Bros. na Blu-Ray i DVD w USA wydał w 2011 r. 37 kreskówek Toma i Jerry'ego z lat 1940-1967 na dwóch płytach w ramach Toma i Jerry'ego: Złotej Kolekcji 1 (Tom and Jerry: Golden Collection Volume One). W Polsce też były wydane, ale w 2004 r. w wersji nieodnowionej (transfery i dubbing z TV sprzedane do Turner Entertainment pod koniec lat 90-tych przez Canal+).

W 2013 r. planowano wydać 44 kreskówki Toma i Jerry'ego w wersji odnowionej w ramach Złotej Kolekcji 2, ale z przyczyn związanych m.in.: z odniesieniami do czarnoskórych w dwóch kreskówkach, zrezygnowano z ich wydania na Blu-Ray i DVD i tym samym odnowione zostały 42 zamiast 44 kreskówek.

Przez ponad rok udało mi się z różnych zagranicznych stron pozbierać odnowione wersje tychże kreskówek, ale w kwestii odnowienia kreskówek Toma i Jerry'ego, wróćmy do 2009 r.

W 2009 r. Warner Bros. wydaje na DVD kolekcję kreskówek, które zostały nominowane/bądź wygrały Oscara. Na tym DVD zostaje zaprezentowanych ok. 5 kreskówek z lat 1948-1954, które zostały odnowione.


A oto kadr z kreskówki "Mała sierotka" z 1948 r., która wygrała Oscara za najlepszą kreskówkę z 1948 r. W tym samym roku była też nominowana inna kreskówka Toma i Jerry'ego do Oscara, a mianowicie "Wykluwający się problem". Niestety, ta druga kreskówka przegrała walkę o Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

W 1956 r. powstał remake do tej kreskówki wykonany w Cinemascope pt: "Feedin' the Kiddie". W polskiej wersji językowej tytuł został jednak zaczerpnięty z oryginału - sądzę, iż Master Film chciał zaoszczędzić na dubbingu do tej samej kreskówki, tak jak w przypadku "Wykluwającego się problemu" z tego samego roku oraz "Kochanego psiaka" z 1949 r. 

W ramach tej kolekcji zostały wydane na DVD: "Kuzynka Jerry'ego" z 1951 r., "Dwaj myszkieterowie" z 1952 r. oraz "Mysi walc" z 1953 r. Dwie ostatnie wygrały Nagrody Akademii Filmowych. Jak wiecie, William Hanna oraz Joseph Barbera mogą się poszczycić więcej zdobytymi Oscarami niż Królik Bugs.

W 2011 r. Warner Bros. w USA wydało 37 kreskówek Toma i Jerry'ego z lat 1940-1948 na Blu-Ray i DVD. W planach do wydania w ramach Golden Collection 1 była także kreskówka "Mysie porządki" z 1948 r., jednak z przyczyn czysto rasistowskich została ona wycofana. Planowano tą kreskówkę wsadzić do wydania Golden Collection 2, jednak ta kreskówka, jak i Kot Kasanova z 1951 r. oraz całe wydanie w 2013 r. zostało anulowane.

Warner Bros. sprzedało do telewizji, m.in.: niemieckiego Boomeranga odnowione transfery Toma i Jerry'ego. Zostały one też udostępnione w niemieckim Amazon Prime oraz w amerykańskim Youtube i Google Play. Tutaj zostaną przedstawione kadry z niektórych kreskówek, które udało mi się wyciągnąć z ciemnych zakamarków internetu (serdeczne podziękowanie za pomoc składam koledze z Włoch, a mianowicie koledze o pseudonimie Cool Cat z ogólnoświatowego forum o kreskówkach - Toonzone):Kreskówka "Niebiański kot" z 1948 r. Tutaj Warner Bros. do jej odnowienia wykorzystało wersję przygotowaną do kin w latach 60-tych. Przeciwnie do kreskówek reedytowanych w latach 60-tych i  wydanych w Golden Collection 1, kreskówka ta nie posiada loga MGM z 1960 r. Zamiast niej pojawia się znane wszystkim logo z lwem Tannerem z MGM z lat 1946-1952 (a mianowicie przyklejka z Kochanego psiaka z 1949 r.). Zwróćcie też uwagę, że kolor skóry Toma został zmieniony wraz z tą kreskówką z szarego na niebieski. Szary kolor skóry Toma w ramach kreskówek z lat 1948, można było zobaczyć w "Profesorze Tomie", "Nakrapianym kocurze", "Małej Sierotce" oraz "Wykluwającym się problemie".
 


Kreskówka "Pamiętnik Jerry'ego" z 1949 r. Jak w przypadku "Niebiańskiego kota", tak i tutaj Warner Bros.  wykorzystało transfer kreskówki przygotowany w latach 60-tych do kin. Pierwsza kreskówka kompilacyjna, w której wykorzystano fragmenty z poprzednich kreskówek tj.: "Gry wojenne" z 1943 r., "Mysie kłopoty" z 1944 r., "Sam na sam" z 1945 r. oraz "Pieśń miłości" z 1946 r.

Co ciekawe, w tle fragmentu tej kreskówki w niemieckiej wersji dubbingowej Toma i Jerry'ego jest grana piosenka "Vielen Dank fur die Blumen" w wykonaniu Udo Juergensa (źródło nagrania: Cartoon98100 z Włoch na Youtube)A oto kadry porównawcze transferów Złotokolekcyjnych 3 wymienionych tutaj kreskówek:
Po lewej - transfery ze Złotej Kolekcji 1, a po prawej - segmenty wykorzystane w Pamiętniku Jerry'ego.

                                                           "Gry wojenne" z 1943 r.
                                                           "Mysie kłopoty" z 1944 r.
                                                           "Sam na sam" z 1945 r.
                                                           "Pieśń miłości" z 1946 r.

Przy tych czterech kadrach bezapelacyjne zwycięstwo dla Złotej kolekcji 1. Remis w tym przypadku dla "Mysich kłopotów" z 1944 r., gdyż w Złotej Kolekcji 1 wykorzystano transfer z lat 60-tych XX w., a tutaj tak samo. Jedyna różnica jest w kolorze tła i w całej koloryzacji.Kreskówka "Kaczątko" z 1950 r. z oryginalnymi napisami tytułowymi. Co ciekawe do telewizji Turner Entertainment sprzedawało wersję zreedytowaną w latach 50-tych. Wersje zreedytowane przetrwały pożar w studiu MGM w 1967 r., w którym zostały spalone m.in.: oryginalne wersje kreskówek Toma i Jerry'ego i Texa Avery'ego.

Zauważcie też, że przy oryginalnych kadrach tytułowych z kreskówek do 1956 r. widniało logo Western Electric Sound System, a w 1956 r. zamiast loga WESS występuje napis Perspecta Sound. Były to systemy, dzięki którym zapewniano dźwięk do nagrań filmowych w tamtych czasach.
Przypomnę też, że w 1986 r. w ramach MGM Cartoon Carnival wydano Toma i Jerry'ego w Hollywoodzkiej muszli koncertowej z 1950 r. z oryginalnymi napisami tytułowymi, co można zobaczyć tutaj (źródło: Ortitle Buddyguddy na Youtube):

Skoro mowa o Tomie i Jerry'm w Hollywoodzkiej muszli koncertowej, zobaczcie kadr z odnowionej wersji przygotowanej przez Warner Bros.

Rzecz jasna - WB użyło tutaj transferu z lat 50-tych, czyli wersji zreedytowanej.
Kto wrobił Toma? Ano nikt. Sam się wrobił. Kadr z wersji odnowionej tejże kreskówki - zresztą to przedostatnia kreskówka z 1950 r.

Tej kreskówki chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Trzynastego w piątek z 1951 r. i znany nam wszystkim kadr czarnoskórego Jerry'ego, który chciał zjeść Toma. Coś dla odmiany rzecz jasna. Wielka szkoda, że WB nie odnowiło Kota Kasanovy i Mysich porządków, gdyż w tych obu kreskówkach też mieliśmy do czynienia z czarnotwarzowcami.

Rzecz jasna, koty nie potrafią latać, ale co mi tam do tego, skoro według Unii Europejskiej wszystko jest możliwe. Nie no żartuję tutaj oczywiście. A oto kadr z kreskówki "Latający kot" z 1951 r., gdzie Tom próbował zjeść jednocześnie i Jerry'ego i kanarka znanego z kreskówki "Jak pokrzyżować kotu plany?" z 1947 r.


Kolejna kreskówka kompilacyjna, a mianowicie "Kot uwodziciel" z 1952 r., w którym wykorzystano sceny z kreskówek "Obiad dla trojga" z 1945 r. "Pieśń miłości" z 1946 r., "Uroki morskiej kąpieli" z 1947 r. oraz z "Toma Teksańczyka" z 1950 r.

Przy tej kreskówce kompilacyjnej, porównamy sobie też transfery Złotokolekcyjne w/w kreskówek, które zostały pokazane.

                                                              "Obiad dla trojga" z 1945 r.
 "Pieśń miłości" z 1946 r.

Wracając do Pieśni miłości. W kreskówce kompilacyjnej studio Master Film wykorzystało archiwalną wersję zdubbingowaną piosenki śpiewanej przez Zbigniewa Suszyńskiego - dawnego głosu dubbingowego kota Toma w latach 1995-2000. 
Pieśń miłości już przy dzisiejszym artykule została raz wspomniana, a mianowicie przy porównaniu transferów użytych w kreskówce "Pamiętnik Jerry'ego" z 1949 r.
A teraz wracamy do dalszej części artykułu... Przy okazji przepraszam za ucięte kadry z remasterów wykonanych w 2013 r. (Po lewej: Złota kolekcja 1, po prawej Złota kolekcja 2).
Moim skromnym zdaniem, podobają mi się tu kadry ze Złotej Kolekcji 2, czyli te po prawej stronie. Choć wiadomo, że w tych kreskówkach do 1948 r. Tom miał szary kolor skóry. Te lewe jakoś średnio mi pasują, być może z powodu tego, że Warner Bros. użyło do ich remasteru reedycyjnych nagrań z lat 50-tych?


                                                        "Uroki morskiej kąpieli" z 1947 r.
                                                           "Tom Teksańczyk" z 1950 r.

Przy Urokach Morskiej kąpieli bezapelacyjnie wygrywa transfer ze Złotej Kolekcji 1 (po lewej), choć ten prawy też nie jest zły.

Tymczasem zatrzymajmy się przy kadrze z kreskówki "Tom Teksańczyk" z 1950 r. Oba kadry pochodzą już z remasterów wykonanych w latach 2012-2013. Zwróćcie uwagę, że na drugim kadrze po prawej, kolor skóry Toma jest podobny do tego, co można było zobaczyć do "Wykluwającego się problemu" z 1948 r., czyli do koloru szarego (sic, MGM użyło prawdopodobnie oryginalnego nagrania, żeby to zaprezentować). W wersji zreedytowanej, czyli tej po lewej - kolor skóry Toma jest ciemnoniebieski. Oceniając tutaj, już kadr z obrazka po lewej podoba mi się bardziej niż ten po prawej.


Początkowa scena z Toma Teksańczyka z 1950 r. Po lewej - kadr z oryginalnej kreskówki, po prawej - kadr z segmentu zaprezentowanego w Kocie pokładowym z 1951 r.

Co ciekawe, kreskówka ta planowana była do zreedytowania w Cinemascope (tło kreskówki na początku na to wskazuje w wersji odnowionej). W Kocim uwodzicielu oraz w Kocie pokładowym, scenki z tej kreskówki były zaprezentowane też z alternatywnymi nagraniami audio.Kadr z kreskówki "Kto chodzi na smyczy?" z 1952 r. Jedna z nielicznych, gdzie kot Tom przez jakąś chwilę ma przewagę nad psem Spike'm - którego niestety prawo skazało na smycz. :DAkcja tej kreskówki rozgrywała się w nocy, ale powiem szczerze - jak na moje oko. Całkiem niezły remaster. A oto kadr z Jerry'ego i Jumbo z 1951 r. (Produkcja), w kinach wydane w 1953 r.

A teraz czas po raz trzeci i ostatni na porównanie odnowionych transferów, tym razem w Życiu z Tomem z 1953 r. (produkcja z 1952 r.). Tą kreskówkę udało mi się odnaleźć w wersji odnowionej (przygotowanej przez Warner Bros. w 2007 r. na potrzeby Tom and Jerry: Spotlight Collection Volume 3). Te porównania dedykuję Tomowi, bez którego Jerry mógłby się obejść w życiu.


                                                            "Kocie wędkowanie", 1946

                                                   "Jak pokrzyżować kotu plany?", 1947

W obu wyżej wymienionych porównanych przypadkach transfery ze Złotej Kolekcji 1 (czyli oryginały), biją na łeb i szyję segmenty wstawione do Życia z Tomem. Tymczasem, Złota Kolekcja 2 vs. Złota Kolekcja 2 w kreskówce "Mała sierotka" z 1948 r. (o której wspomniałem na samym początku).

                                                                "Mała sierotka", 1948

W tym wypadku, bezapelacyjnie na punkty wygrywa kadr po prawej, czyli segment użyty w "Życiu z Tomem".

Na dodatek wspomnę, że czarnotwarzowe sceny w kreskówkach "Mała sierotka" z 1948 r., oraz "Niebezpieczne zabawy" z 1950 r., oraz w segmencie z Małej sierotki użytym w "Życiu z Tomem" z 1952 r. zostały odnowione.

No i jak dotychczas, ostatnia zremasterowana kreskówka Toma i Jerry'ego za czasów duetu Hanna-Barbera do 1954 r., czyli Kot na Dzikim Zachodzie.

Jak dla mnie odnowione transfery kreskówek Toma i Jerry'ego wypadają w porównaniu z Turnerowskimi transferami z 1995 r. o wiele lepiej. Jak zwykle szkoda tylko, że WB tych odnowionych wersji nie wydało na DVD lub Blu-Ray. Szkoda jest także tego, że Mysie porządki i Kot Kasanova nie doczekały się odnowienia. Co zresztą ludziom w Warner Bros. od odnawiania kreskówek szkodzi w takim wypadku? Przecież fani klasycznych kreskówek MGM z kotem i myszą w roli głównej znają już większość przecieków na ten temat.

W artykule użyto kadrów z kilkunastu kreskówek, których polskie tytuły są podpisane pod nimi.

Tak czy siak - składam hołd Williamowi Hannie, Josephowi Barberze oraz Tomowi i Jerry'emu z okazji ich 76 rocznicy debiutu na srebrnym ekranie kin. 
TOM AND JERRY and all related characters and elements are trademarks of and © 2015 Turner Entertainment Co. All rights reserved to Turner Entertainment Co. and Warner Bros. List of the short titles to be found here: http://dubbingpedia.pl/wiki/Tom_i_Jerry. List of the shorts which had been planned to be released as a part of Tom and Jerry Golden Collection: https://en.wikipedia.org/wiki/Tom_and_Jerry_Golden_Collection 
Video sources: http://youtube.com/, http://www.amazon.de/Tom-Jerry-Theatricals-Staffel-1/dp/B00ILI6V0Q,
https://play.google.com/store/tv/show?id=jg2vdZJvsMo&cdid=tvseason-_-NumCf30nEzAQFHCgw3IA&gdid=tvepisode-PlbZTbcnIZs
 2 komentarze:

 1. Wow, naprawdę rzetelnie przygotowane informacje. Pewno zajęło to trochę czasu - podziwiam. Choć może trochę nadużyłeś słowa "kreskówka". Mogłeś użyć synonimów np. animacja. Ale na pewno jeszcze tu wrócę.
  Tak przy okazji polecam mój blog, który poświęciłam przede wszystkim recenzjom kreskówek oraz tematom z nimi związanymi. Dopiero zaczynam http://radioaktywny-cukier.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więcej czasu zajęło mi zdobycie odnowionych transferów do kreskówek Toma i Jerry'ego, niż przygotowanie posta. Również pozdrawiam.

   Usuń